i ogladaniu...
piątek, 18 stycznia 2019

IMG_2296

woje dziecko interesuje się wynalazkami, patentami, ulepszeniami? To może być pozycja dla niego! Książka jest napisana z myślą o dziewczynkach, ale myślę, że mogą ja również przeczytać chłopcy. W książce przedstawione są historie kilkunastu odkrywczych wynalazków, które znalazły zastosowanie w życiu codziennym (papierowe torby, ciasteczka z kawałkami czekolady, wycieraczki samochodowe...), ale nie tylko (kosmiczny zderzak, kompilator komputerowy...) Są to także historie ich wynalazczyń, bowiem nie brak w książce szczegółów ciekawostek historycznych i z życia prywatnego bohaterek. To wynalazki najnowsze, jak i te, które liczą sobie kilkadziesiąt, czy ponad sto lat. Szeroki przekrój omawianych prac może zainteresować każdego. 

Myślę, ze historie mogą wciągnąć dzieci, są napisane prostym, zrozumiałym językiem, a jednocześnie z zainteresowaniem się je czyta, chcąc się dowiedzieć, co dalej.

Szczególny plus należy się tej pozycji za ilustracje Melissy Sweet, w postaci niecodziennych kolaży, które moim zdaniem świetnie obrazują proces twórczego myślenia. Książka zawiera także wiele przydatnych dodatków: słowniczek, kalendarium, potrzebne adresy urzędów patentowych, indeks, co jeszcze bardziej może zainteresować dziecko i rozbudzić jego wyobraźnię. Na koniec jest także zachęta do przejęcia pałeczki, a więc kolej na Twoje dziecko! Może drzemie w nim mały wynalazca?

Szczerze polecam. 

12:55, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 stycznia 2019

Książka o świątecznym marzeniu- o tym, aby spędzić święta w prawdziwej rodzinie. Megan, jak do tej pory nigdy się to nie udało. Jako dziecko spędzała święta w rodzinach zastępczych. Teraz samotnie wychowuje dziecko. Opiekuje się nią rodzina zmarłego narzeczonego. Dziewczyna pragnie prawdziwych świąt dla siebie i swojego syna. Podczas wyjazdu służbowego poznaje przystojnego architekta Eda. Oboje zbliżają się do siebie, czy jednak tym razem rzeczywiście wszystko będzie jak w bajce?

 

Można przeczytać. Czyta się całkiem gładko, atmosfera książki jest przyjemna. Sama chętnie znalazłabym się w Nowym Jorku tuż przed świętami. Do tego lekki romans? Czemu nie? No i oczywiście happy end jak z bajki. Mnie jedynie przeszkadzała schematyczność, przewidywalność akcji, książka mogłaby bardziej trzymać w napięciu.22:34, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 lutego 2018

Witajcie!

Dziś mam dla was recenzję książki "Nad Wełnem" Marii Różańskiej, do której przeczytania zachęciła ,nie sama autorka podrzucając link do darmowego e-booka. Możecie go dostać tutaj: link.

 

Jak niektórzy wiedzą, nie mieszkam w Polsce, dlatego chętnie przyjęłam propozycję przeczytania czegoś po polsku. Dodatkowo zainteresowała mnie książka, której akcja dzieje się zagranicą, główna bohaterka jest maniaczką szydełkowania i ma szydełkowego bloga. No prawie, tak, jak ja ;)

"Nad Wełnem" to unowoczęśniona wersja "Nad Niemnem". "Nad Niemnem" czytałam dawno temu, gdy przerabialiśmy tę pozycję w szkole. Muszę jednak napisać, że film "Nad Niemnem" pamiętam do tej pory i ogromnie lubię, więc cały czas miałam w głowie odniesienia oczywiście do niego.

 

No ale wracając do książki, to pozycja rzeczywiście jest bardzo zbliżona do pierwowzoru. Justyna Chorzelska mieszka w Anglii z chłopkiem Zygmuntem. Zygmunt jest grafikiem komputerowym, ale w sumie nie potrafi zagrzać miejsca w żadnej pracy,  jest wiecznym marzycielem zależnym od matki. Justynie zaczyna to doskwierać, mimo to tkwi w tym związku z miłości. Dopiero zerwane zaręczyny otwierają jej oczy na przywary narzeczonego. W tym samym czasie poznaje przystojnego Jana, który okazuje się być czytelnikiem jej bloga :) Justyna postanawia przeprowadzić się do wujostwa i założyć własny sklep z włóczkami. Wszystko idzie prawie, jak po maśle z pomocą specjalistki od kreowania wizerunku i jej ekscentrycznego kuzyna. Tylko życie uczuciowe trochę "kuleje", ale i to nie na długo... Na bohaterkę bowiem czeka szczęśliwe zakończenie.

 

Książka liczy niewiele ponad 100 stron, więc można ją przeczytać szybko. Postacie są sympatyczne, Justyna nieco staroświecka w swoich długich sukniach i z szydełkiem w ręku, Jan kryształowy i zawsze uczciwy, wuj Benedykt jak zwykle pomocny i uczynny, ciotka Emilia stale chora... czyli to co znamy z pierwowzoru. Ale tak pewnie powinno być :)

Trochę nie rozumiem mimo wszystko, czemu książka odgrywa się zagranicą, przecież siłą pierwowzoru był sielski krajobraz litewski i przywiązanie do tradycji i Polski. Tu przywiązaniem do tradycji jest szydełkowanie? Tu też jako osoba szydełkująca mam nieco wątpliwości co do powstawania prac, narzuta ukończona w kilka tygodni??? Sklep założony w ciągu kilku dni? Czy towar miała tak na składzie? Nie musiała jechać do ZUS-u, Urzędu Skarbowego itp. Z pewnością, jako obcokrajowiec nie jest łatwo założyć własny biznes (coś o tym wiem), itd. zrobiło się trochę zbyt bajkowo...

 

Ciekawym dodatkiem jest wyciąg z bloga Justyny wraz z opisami prac szydełkowych.

 

Zapraszam was do zapoznania się z tą "lekturą":)Tagi: ksiazki
12:00, karto_flana
Link Komentarze (1) »
piątek, 29 grudnia 2017

1. Judyta Fibiger "Swego nie znacie, czyli Polska oczami obcokrajowców"

2. Sofia Brandon "Podróżuj, gotuj, bądź zdrowa"

3. Anna Ficner-Ogonowska "Szczęście w cichą noc"

4. Molie Gillen "Maud z wyspy księcia Edwarda"

5. Carlos Ruiz Zafon "Pałac północy"

6. Henning Menkell "Włoskie buty"

7. S.J.Watson "Zanim zasnę"

8. Lauren Willig "Ashford Park"

9. Ashton Lee "Wiśniowy klub książki"

10. Cecylia Ahren "Gdybyś mnie mógł zobaczyć"

11. Jodie Picoult "Przemiana"

12. Małgorzata Gutowska-Adamczyk "Kalendarze"

13. Natasza Socha "Kechup"

14. Marsha Meran "Zupa z granatów"

15. Jacquline Birskin "Tamta strona miłości"

16. Adele Parks "Spotkanie w chmurach"

17. Marcus Zusak "Złodziejka książek"

18. Aleksandra Seghi "Fanclub bułeczek z rozmarynem"

19. Tracy Chevalier "Dziewczyna z perłą"

20. Jerzy S. Łątka "Sulejman II wspaniały"

21. Darien Gee "Herbaciarnia Madeline"

22. Amanda Prowse "Świąteczne marzenie" (w czytaniu)

14:33, karto_flana
Link Dodaj komentarz »

Już po Świętach, ale dla mnie magiczny czas się nie skończył. Ten czas między Świętami a Sylwestrem jest dla mnie szczególny. Może nie do końca dziś na temat "Znalezione pod choinką", ale chciałabym napisać kilka słów o filmie "Kiedy Harry poznał Sally".

 

Film kultowy, jedna z pierwszych romantycznych komedii, po której nastąpił wysyp komedii romantycznych lat 90tych. Genialna fabuła i dialogi. A także niesamowity duet aktorski: Billy Crystal- Meg Ryan.

 

Dwoje młodych ludzi poznaje się podczas wspólnej podróży do Nowego Jorku. Czują wzajemne przyciąganie, jednak różni ich zbyt wiele, dopiero po wielu latach postanawiają zostać przyjaciółmi, których nigdy nie połączy seks. Dopiero po wielu zawirowaniach odkrywają, że są dla siebie przeznaczeni.

W filmie nie brak scen bożonarodzeniowych- pierwsza, gdy zgodnie taszczą bożonarodzeniowe drzewko do mieszkania Sally i druga, gdy Sally obrażona na Harrego musi robić to sama. Sama końcówka filmu odgrywa się w okresie Bożego Narodzenia i tuż przed Sylwestrem. Dlatego polecam wam obejrzeć ten film własnie teraz. Bo sama wrócę do niego zapewne po raz kolejny już niebawem.

 

Na koniec mam dla was scenę końcową odgrywającą się w wieczór sylwestrowy. Miłego oglądania.13:58, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 grudnia 2016

Życzę wszystkim czytelnikom tego bloga zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia i i wielu ksiuążkowych porezdentów pod choinką :)

12:15, karto_flana
Link Komentarze (1) »
sobota, 17 grudnia 2016

Witajcie! Dziś chciałabym zachęcić Was do lektury książki "Szczęście w cichą noc" Anny Ficner- Ogonowskiej. Mój zdaniem jest to świetna lektura na przedświąteczny czas. Ja przeczytałam ją w 2 dni :) Krytycy mogą powiedzieć, ze w tej książce prawie nie ma akcji, ze mogłaby skończyć sie w połowie. Że druga połowa to po prostu "ględzenie" na temat Świąt Bożego Narodzenia. Ale mnie właśnie teraz taki balsam dla duszy jest bardzo potrzebny... No i jeszcze bardzo ciekawy aneks z wigilijnymi potrawami.

 

Hanka spodziewa się dziecka, które nazywa szczęściem. W tym roku postanowiła urządzić Wigilię w swoim domu dla wszystkich członków rodziny, a nie, jak co roku u zaprzyjaźnionej pani Irenki. Chce urządzić Wigilię w domu rodzinnym, choć zabrakło już w nim rodziców, którzy zginęli w wypadku samochodowym. Bo tego chciałaby mama, która zawsze marzyła o wspólnej Wigilii pod jednym dachem. Na przeszkodzie stoi jednak jeszcze niezałatwiona sprawa... bardzo ważna...

 

 

Opowieść o przebaczeniu, pojednaniu i o Wigilii i Świętach samych w sobie. Warto przeczytać w jeden ze spokojniejszych wieczorów... Ma coś z ducha "Pana Tadeusza"... czyta się szczególnie gdy jest się z daleka od domu...

Tagi: ksiazki
21:21, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 listopada 2016

Zapraszam na moje coroczne książkowe podsumowanie.


1. Mikołaj Gogol "Martwe dusze"

2. Martha Williamson, Robin Sheets "Dotyk Anioła"

3. Glenn Beck "Świąteczny sweter"

4. Irena Matuszkiewicz "Apetyt na kwaśne winogrona"

5. Santa Montefire "Ostatnia podróż Valentiny"

6. Janie Ivez "Smak prowansji"

7. "Listy miłosne"- antologia opowiadań polskich autorów

8. Mark Haddon "Dziwny przypadek psa nocną porą"

9. Stieg Larsson "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"

10. Carlos Ruiz Zafon " Więdzień nieba"

11. Carlos Riuz Zafon "Gra anioła"

12. Stieg Larsson "Dziewczyna, która igrała z ogniem"

13. Stieg Larsson "Zamek z piasku, który runął"

14. Anna Sakowicz "Złodziejka marzeń"

15. Carole Matthews "Klub miłośniczek czekolady"

16. Louis Baldwin "Miłości ich zycia"

17. Małgorzata Gutowska- Addamska "Cukiernia pod Amorem- Zajezierscy"

18. Kahled Hoseini "Chłopiec z latawcem"

19. David Lebovittz "Słodkie zycie w Paryżu"


Duzo tym razem nie jest, ale w tym roku było sporo dość pokaźnych objętościowo pozycji...I podziękowanie dla Kasi, Justyny i Kornelki za wspieranie mojej pasji czytelniczej i wypożyczenie mi w tym roku książek.

Teraz czytam: Judyta Fibiger "Swego nie znacie, czyli Polska oczami obcokrajowców"

sobota, 05 listopada 2016 

Nie zabierajcie się do tej ksiązki bez sporego zapasu czekolady ;) 4 przyjaciółki, w różnym wieku z różnymi życiorysami, a jednak połączyła je pasja do czekolady i przyjaźń.Wszystkie spotykają się w tzw. Czekoladowym Niebie- maleńkiej knajpce z mnóstwem czekoladowych smakołyków. Lucy Lombard zbiliżająca się do 30stki, pracująca wiecznie na zastepstwo ze stałym narzeczonym, który stale ją zdradza... Chantal- Amerykanka w Londynie, szczęśliwa bezdzietna mężatka, której do szczęścia brakuje jedynie intymnych spotkań z... własnym mężem. Autumn, która wierzy, ze może uzdrowić świat, pracuje z tzw. trudną młodzieżą, a nie potrafii ułożyć sobie własnego życia. I chyba postać najbardziej mi bliska: Nadia- młoda matka, Hinduska, która dla miłości zerwała kontakty z rodziną, ale czy miłość do męża wystarczy aby być szczęśliwą?

 

 Niby książka z gatunku czydateł dla kobiet, a jednak coś w niej jest jeszcze. Każdy z czterech watków i każda z czterech bohaterek jest na tyle ciekawa, że jak się czyta daną historię, to chce sie przy niej pozostać. Ale oczywiście pasaże, gdzie wystepują wszystkie cztery panie naraz też sa ogromnie ciekawe, a zwłaszcza kapitalna scena wspólnego gangsterskiego popisu pań ;) Książka niesamowicie ciepła, dająca wiarę w moc przyjaźni i wspólnego działania, a nade wszystko oczywiście czekolady... ;) Sporo świetnych komediowych postaci, wątków i scen. Świetna na chłodne, listopadowe wieczory.

22:37, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 października 2016

Ostatnio przeczytane:

Louis Baldwin "Miłości ich życia"

Małogorzata Gutowska- Adamczyk " Cukiernia pod Amorem- Zajezierscy"

Khaled Hosseini "Chłopiec z latawcem"

21:37, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23
Co czytać? Spis moli Lubię czytać

I am Elizabeth Bennet!

Take the Jane Austen Character Quiz here!