i ogladaniu...
sobota, 24 grudnia 2016

Życzę wszystkim czytelnikom tego bloga zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia i i wielu ksiuążkowych porezdentów pod choinką :)

12:15, karto_flana
Link Komentarze (1) »
sobota, 17 grudnia 2016

Witajcie! Dziś chciałabym zachęcić Was do lektury książki "Szczęście w cichą noc" Anny Ficner- Ogonowskiej. Mój zdaniem jest to świetna lektura na przedświąteczny czas. Ja przeczytałam ją w 2 dni :) Krytycy mogą powiedzieć, ze w tej książce prawie nie ma akcji, ze mogłaby skończyć sie w połowie. Że druga połowa to po prostu "ględzenie" na temat Świąt Bożego Narodzenia. Ale mnie właśnie teraz taki balsam dla duszy jest bardzo potrzebny... No i jeszcze bardzo ciekawy aneks z wigilijnymi potrawami.

 

Hanka spodziewa się dziecka, które nazywa szczęściem. W tym roku postanowiła urządzić Wigilię w swoim domu dla wszystkich członków rodziny, a nie, jak co roku u zaprzyjaźnionej pani Irenki. Chce urządzić Wigilię w domu rodzinnym, choć zabrakło już w nim rodziców, którzy zginęli w wypadku samochodowym. Bo tego chciałaby mama, która zawsze marzyła o wspólnej Wigilii pod jednym dachem. Na przeszkodzie stoi jednak jeszcze niezałatwiona sprawa... bardzo ważna...

 

 

Opowieść o przebaczeniu, pojednaniu i o Wigilii i Świętach samych w sobie. Warto przeczytać w jeden ze spokojniejszych wieczorów... Ma coś z ducha "Pana Tadeusza"... czyta się szczególnie gdy jest się z daleka od domu...

Tagi: ksiazki
21:21, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 listopada 2016

Zapraszam na moje coroczne książkowe podsumowanie.


1. Mikołaj Gogol "Martwe dusze"

2. Martha Williamson, Robin Sheets "Dotyk Anioła"

3. Glenn Beck "Świąteczny sweter"

4. Irena Matuszkiewicz "Apetyt na kwaśne winogrona"

5. Santa Montefire "Ostatnia podróż Valentiny"

6. Janie Ivez "Smak prowansji"

7. "Listy miłosne"- antologia opowiadań polskich autorów

8. Mark Haddon "Dziwny przypadek psa nocną porą"

9. Stieg Larsson "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"

10. Carlos Ruiz Zafon " Więdzień nieba"

11. Carlos Riuz Zafon "Gra anioła"

12. Stieg Larsson "Dziewczyna, która igrała z ogniem"

13. Stieg Larsson "Zamek z piasku, który runął"

14. Anna Sakowicz "Złodziejka marzeń"

15. Carole Matthews "Klub miłośniczek czekolady"

16. Louis Baldwin "Miłości ich zycia"

17. Małgorzata Gutowska- Addamska "Cukiernia pod Amorem- Zajezierscy"

18. Kahled Hoseini "Chłopiec z latawcem"

19. David Lebovittz "Słodkie zycie w Paryżu"


Duzo tym razem nie jest, ale w tym roku było sporo dość pokaźnych objętościowo pozycji...I podziękowanie dla Kasi, Justyny i Kornelki za wspieranie mojej pasji czytelniczej i wypożyczenie mi w tym roku książek.

Teraz czytam: Judyta Fibiger "Swego nie znacie, czyli Polska oczami obcokrajowców"

sobota, 05 listopada 2016 

Nie zabierajcie się do tej ksiązki bez sporego zapasu czekolady ;) 4 przyjaciółki, w różnym wieku z różnymi życiorysami, a jednak połączyła je pasja do czekolady i przyjaźń.Wszystkie spotykają się w tzw. Czekoladowym Niebie- maleńkiej knajpce z mnóstwem czekoladowych smakołyków. Lucy Lombard zbiliżająca się do 30stki, pracująca wiecznie na zastepstwo ze stałym narzeczonym, który stale ją zdradza... Chantal- Amerykanka w Londynie, szczęśliwa bezdzietna mężatka, której do szczęścia brakuje jedynie intymnych spotkań z... własnym mężem. Autumn, która wierzy, ze może uzdrowić świat, pracuje z tzw. trudną młodzieżą, a nie potrafii ułożyć sobie własnego życia. I chyba postać najbardziej mi bliska: Nadia- młoda matka, Hinduska, która dla miłości zerwała kontakty z rodziną, ale czy miłość do męża wystarczy aby być szczęśliwą?

 

 Niby książka z gatunku czydateł dla kobiet, a jednak coś w niej jest jeszcze. Każdy z czterech watków i każda z czterech bohaterek jest na tyle ciekawa, że jak się czyta daną historię, to chce sie przy niej pozostać. Ale oczywiście pasaże, gdzie wystepują wszystkie cztery panie naraz też sa ogromnie ciekawe, a zwłaszcza kapitalna scena wspólnego gangsterskiego popisu pań ;) Książka niesamowicie ciepła, dająca wiarę w moc przyjaźni i wspólnego działania, a nade wszystko oczywiście czekolady... ;) Sporo świetnych komediowych postaci, wątków i scen. Świetna na chłodne, listopadowe wieczory.

22:37, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 października 2016

Ostatnio przeczytane:

Louis Baldwin "Miłości ich życia"

Małogorzata Gutowska- Adamczyk " Cukiernia pod Amorem- Zajezierscy"

Khaled Hosseini "Chłopiec z latawcem"

21:37, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 sierpnia 2016

Ostatnio przeczytane"

dwie ostatnie części trylogii Larssona "Millenium":

"Dziewczyna, która igrała z ogniem"

"Zamek z piasku, który runął"

Anna Sakowicz "Złodziejka marzeń"

Carole Matthews "Klub miłośniczek czekolady"

22:58, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 czerwca 2016

Ostatnio nie mam animuszu do pisania o ksiazkach... Dlatego zwieszam prowadzenie tego bloga na czas nieokreslony w takiej postaci, jak dotyczczas. Moze raz na jakis czas umieszcze tytuly przeczytanych ksiazek. Wszystkim, ktorzy tu zagladali w poszukiwaniu informacji o ksiazkach dziekuje za uwage. :)

Ostatnio przeczytane ksiazki to:

Carlos Ruiz Zafon "Wiezien nieba" i tegoz autora "Gra Aniola"

Teraz czytam: Stieg Larsson "Dziewczyna, ktora igrala z ogniem"

12:49, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 kwietnia 2016

 Pierwsza z częśći trylogii Millenium, ktora od kilku lat jest jednym z najbardziej znanych czytelniczych bestsellerów. I jak mnie maluczkiej pisac o tym? Pewnie i tak już napisano wszystko.

Książka jest dobra, ale chyba jednak nie bardzo dobra. Poczatek dluży się, do jakiejś 200 strony zastanawialam się, czy wogóle uda mi się przebrnąc przez to tomiszcze. Autor na pewno bardzo dokładnie przedstawil zarys akcji i głównych bohaterów. Możam się dowiedzięc nawety szczegółów ubrania, lektur, czy upodobań kulinarnych. Mikael Bloomkvist to humanista i intelektualista, dziennikarz spoleczno-ekonomiczny, a jednoczęśnie taki detektyw i czlowiek z misją- na łamach gazety Millenium publikuje oszustwa współczesnych potentatów giełdowych. To taki człowiek bez skazy. Aż pewnego dnia przegrywa proces o zniesławienie z wielkim ekonomicznym potentatem i jest "praktycznie spalony". W tym momecie dostaje niezwykłe zlecenie od Hendrika Vangera- nestora jednej z firm na pólnocy Szwecji. Firma juz podubada i lat świetności ma za soba, ale nadal moze cos uczynic dla Mikaela. W zamian Mikael ma napisac kronikę rodu, a tak naprawd sprobowac rozwiazac zagadkę zaginięcia dziewczyny z tej rodziny, które wydarzylo sie wiele lat temu. Drugą bohaterka jest Lisbeth Salander- mloda dziewczyna, ktora pracuje w firmie security i robi wywiady dla prywatnych zlecenidawcow. Moze napisac praktycznie o kazdym człowieku, ma genialny umysł, a także... jest kompletnie nieprzystosowana spolecznie i zyciowo, ma nieciekawą rodzine i przeszłośc. Jednak tylko ona bedzie w stanie pomoc Mikaelowi w rozwiazaniu zagadki rodziny Vanger. Warto odnotowac cala galerie świetnie zarysowanych postaci drugoplanowych: adwokat Dirch Frode, Dragan Armański, Cecylia Vanger, Erika Berger...

Jak na poczatku to ta ksiazka wydala mi się mało realistyczna, sztuczna, nieprzystająca do codzienności. Ale potem fabuła mnie wciągnęla, sama zagadka i rozwiązania są bardzo emocjonujące. Jeśli gdzies napotkam kolejne część to przeczytam oczywiscie.

Tagi: ksiazki
21:10, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 marca 2016

 Jakos próbuję nadrobić zaległości w tym blogu... Ksiązkę te przeczytałam już ponad wa tygodnie temu głownie podczas długiej podróży pociągiem. 

Jak dla mnie to książka o dziwnym przypadku chłopca z zespołem Aspergera, czyli specyficzną odmiana autyzmu. Autorowi udalo się przedstawić sugestywny portret chłopca, który żyje niby w tym samym świcie, co my, jednak postrzega go w zupełnie odmienny sposób, generalanie jego mózg nie potrafii selektowac informacji, ma kłopoty z odczytywanie ludzkich emocji i co jakiś czas musi się "resetować". Nie mniej jednak nie brak mu empatii i uczuć, wyraża je jednak zupelnie inaczej niż to przyjęte o wiekszości. Historia zaczyna się w momencie, gdzy Christopher znajduje martwego psa sąsiadki i postanawia dowiedzieć się... kto przebił go ogrodowymi widłami. To śledztwo wywraca do góry nogami jego poukładany świat... Ale może i nam warto obejrzeć świat z innej perspektywy, bo dowiedzieć się czegoś ciekawego o sobie?

Polecam!

20:29, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 lutego 2016

  Zbiór opowiadań współczesnych polskich autorów. Pisza o miłości w formie prawie już zapomnianej, czyli listów. Ale czy nie jest to właśnie ta najpiękniejsza forma do napisania o takim uczuciu? Forma absolutnie mnie przekonała, nie wiem, kto wpadł na ten pomysł i zebrał wspólnie autorów do tego projektu, ale myślę, że takie nowum było bardzo udane. Szczególnie zapamiętam opowiadania Manueli Gretkowskiej, za soczystą wyrazistą prozę, Joanny Szczepkowskiej, za subtelny opis uczuć i przewrotne zakończenie oraz Janusza Leona Wiśniewskiego również za przewrotne zakończenie i za realistyczną prozę. Mam tylko jedno zastrzeżenie: dlaczego w tym zbiorze opowiadań za każdym razem mowa o miłości "zdradzieckiej"- pozamałżeńskiej? Czyżby ta małżeńska nie istniała? Czy tez nie da się o niej napisać?;)

Mam jakieś ogromne zaległości w prowadzeniu tego bloga, ciężko mi się ostatnio pisze te kilka słów o książkach, nawet myślę nad tym, żeby go zawiesić...

20:27, karto_flana
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23
Co czytać? Spis moli Lubię czytać

I am Elizabeth Bennet!

Take the Jane Austen Character Quiz here!