i ogladaniu...
Blog > Komentarze do wpisu

Maria Różańska "Nad Wełnem"

Witajcie!

Dziś mam dla was recenzję książki "Nad Wełnem" Marii Różańskiej, do której przeczytania zachęciła ,nie sama autorka podrzucając link do darmowego e-booka. Możecie go dostać tutaj: link.

 

Jak niektórzy wiedzą, nie mieszkam w Polsce, dlatego chętnie przyjęłam propozycję przeczytania czegoś po polsku. Dodatkowo zainteresowała mnie książka, której akcja dzieje się zagranicą, główna bohaterka jest maniaczką szydełkowania i ma szydełkowego bloga. No prawie, tak, jak ja ;)

"Nad Wełnem" to unowoczęśniona wersja "Nad Niemnem". "Nad Niemnem" czytałam dawno temu, gdy przerabialiśmy tę pozycję w szkole. Muszę jednak napisać, że film "Nad Niemnem" pamiętam do tej pory i ogromnie lubię, więc cały czas miałam w głowie odniesienia oczywiście do niego.

 

No ale wracając do książki, to pozycja rzeczywiście jest bardzo zbliżona do pierwowzoru. Justyna Chorzelska mieszka w Anglii z chłopkiem Zygmuntem. Zygmunt jest grafikiem komputerowym, ale w sumie nie potrafi zagrzać miejsca w żadnej pracy,  jest wiecznym marzycielem zależnym od matki. Justynie zaczyna to doskwierać, mimo to tkwi w tym związku z miłości. Dopiero zerwane zaręczyny otwierają jej oczy na przywary narzeczonego. W tym samym czasie poznaje przystojnego Jana, który okazuje się być czytelnikiem jej bloga :) Justyna postanawia przeprowadzić się do wujostwa i założyć własny sklep z włóczkami. Wszystko idzie prawie, jak po maśle z pomocą specjalistki od kreowania wizerunku i jej ekscentrycznego kuzyna. Tylko życie uczuciowe trochę "kuleje", ale i to nie na długo... Na bohaterkę bowiem czeka szczęśliwe zakończenie.

 

Książka liczy niewiele ponad 100 stron, więc można ją przeczytać szybko. Postacie są sympatyczne, Justyna nieco staroświecka w swoich długich sukniach i z szydełkiem w ręku, Jan kryształowy i zawsze uczciwy, wuj Benedykt jak zwykle pomocny i uczynny, ciotka Emilia stale chora... czyli to co znamy z pierwowzoru. Ale tak pewnie powinno być :)

Trochę nie rozumiem mimo wszystko, czemu książka odgrywa się zagranicą, przecież siłą pierwowzoru był sielski krajobraz litewski i przywiązanie do tradycji i Polski. Tu przywiązaniem do tradycji jest szydełkowanie? Tu też jako osoba szydełkująca mam nieco wątpliwości co do powstawania prac, narzuta ukończona w kilka tygodni??? Sklep założony w ciągu kilku dni? Czy towar miała tak na składzie? Nie musiała jechać do ZUS-u, Urzędu Skarbowego itp. Z pewnością, jako obcokrajowiec nie jest łatwo założyć własny biznes (coś o tym wiem), itd. zrobiło się trochę zbyt bajkowo...

 

Ciekawym dodatkiem jest wyciąg z bloga Justyny wraz z opisami prac szydełkowych.

 

Zapraszam was do zapoznania się z tą "lekturą":)niedziela, 04 lutego 2018, karto_flana
Tagi: ksiazki

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , 180.222.139.*
2018/02/06 18:20:41
Dziękuję za tak miłą recenzję mojej książki i spieszę wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Jak wszyscy wiemy, w Anglii mieszka wielu Polaków i chciałam pokazać to, jak sobie na obczyźnie tworzą swój "kawałek ojczyzny", np przez tradycyjne, rodzinne obchodzenie świąt czy trzymanie się rodaków razem. Co do narzuty, która powstała w książce w tydzień (a nie kilka tygodni), to owszem, jest to możliwe, zwłaszcza gdy użyje się szydełka dużego rozmiaru i grubej włóczki. Ja sama kiedyś w tydzień zrobiłam duży koc. No i technika c2c, której użyła bohaterka, jest bardzo niewymagająca. Każdy też ma inne tempo pracy.
Co do towaru - takie rzeczy załatwia się przez internet i można mieć dostawę choćby i następnego dnia. Założenie firmy w Anglii czy samo zarejestrowanie działalności gospodarczej, też bardzo skomplikowane nie jest, nieważne, czy ktoś jest Anglikiem czy obcokrajowcem. No i Justyna miała "obcykanego" w tych sprawach wuja pod ręką. Mogłabym oczywiście opisać każdy etap prawny zakładania sklepiku bohaterki, ale nie wniosłoby to raczej nic do fabuły i byłoby zwyczajnie nudne.
Mam nadzieję, że rozwiałam choć część wątpliwości. Życzę miłego wieczoru :)
M. R.
Co czytać? Spis moli Lubię czytać

I am Elizabeth Bennet!

Take the Jane Austen Character Quiz here!